Çanakkale'de Gezilecek En Güzel Yerler

Çanakkale'de gezilecek en güzel yerler sizleri bekliyor. Bir birinden güzel tarih kokan yerleri ve muhteşem manzarası ile ziyaretçilere nefes aldıracak şehrimizin gezilecek yerlerine bakabilirsiniz.

1. Truva Antik Kenti

Truva Antik Kenti

Çanakkale'nin tarih kokan yapılarının içinde gezilmesi gereken bir yerde Truva Antik Kentidir. Çevre halkının ve turistlerin en çok ilgisini çeken bu yere bilmeyenler haritalar üzerinden rahatlıkla ulaşabiliyor.  Adres bölümüne buraya ulaşmak isteyenler aynı zamanda Tevfikiye Koyu, Intepe, Çanakkale, Türkiye yazarak'ta rahatlıkla bulabilirler.

2. Çanakkale Deniz Müzesi

Çanakkale Deniz Müzesi

Çanakkale'nin bir diğer güzel yerlerinden olan Deniz Müzesi, ziyaretçilerin yine sık ziyaret ettiği yerlerden birisi. Denize sıfır konumda ve insana yayla havasını andıracak serinliği ile Çanakkale'nin ilk ziyaretçi çeken yerleri arasında yer alıyor. Buraya gelen ziyaretçiler içini gezerek tarihin izlerini taşıyan eserlere tanıklık ediyor ve geçmişte yaşanan destanı yansıtan güzelliği içerisinde barındırıyor.

3. Çanakkale Truva Heykeli

Çanakkale Truva Heykeli

Sahil kenarında muhteşem bir görünüme sahip Truva Heykelini yol boyu gezinti yaparken ziyaret edebilir, etrafında resim çekinerek güzel bir hatıra bırakabilirsiniz.  şehrin merkezi konumunda olmasının ziyaret etmek için ilk öncelikleriniz arasında olmasını öneriyoruz. Arkadaşlarınız, sevdikleriniz ve aileniz ile deniz kenarında gezinti yaparken bu güzel yere'de mutlaka uğramanızı öneriyoruz. Aynı zamanda gün batımını rahatlıkla izleyebilecek ve size verdiği keyfi canlı canlı yaşayabileceksiniz.

4. Kilitbahir Kalesi

Kilitbahir Kalesi

Çanakkale'ye gittiğinizde feribota binerek karşıya geçişiniz esnasında sol tarafınızda kalan bu kaleyi görmemeniz mümkün değildir. Denize sıfır olan bu kalenin ziyaret edenler tarafından kesinlikle ilk geçeceği yerlerden birisi olduğunu belirtmek isteriz. Hemen girişinde balık ekmek yiyerek ayrıca Çanakkale'nin nefis balıklarından'da tatma fırsatına sahip olabilirsiniz. Diğer yerleri gezmeden önce ilk göreceğiniz Kilitbahir Kalesi, hemen feribottan indiğinizde sol taraftan 150 metre kadar ileride solda kalıyor. Daha sonrasında sırayla diğer gezilecek yerlerini görmeye devam edebilirsiniz.

5. Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi

Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi

Çanakkale savaşının izlerini yansıtan muhteşem bir müze. Mutlaka gidilmesi gereken yerlerden birisi olarak öneriyoruz.  Çanakkale destanını ziyaretçilere olduğu gibi aktarmayı hedefleyen müzenin ziyaretçisi her geçen gün artmaktadır. Dizaynı ile gözleri kamaştıran müzede ayrıca simülasyon odası'da bulunmakta. Savaş zamanında kısıtlı imkanlar ile nasıl zafer kazanıldığını yansıtmakla beraber tarihin izlerini günümüze olduğu gibi aktarmayı başaran bir müze.

6. Aynalı Çarşı

Aynalı Çarşı

Adında türkü yazılan Çanakkale'nin Aynalı Çarşısı'da turistlerin uğrak yerlerinden birisi. Bölge halkının her gün ziyaret etmeye doyamadığı çarşının içinde aradığınız her şeyi bulmak mümkün. Tarihi eşyalar ve Çanakkale zaferinin izlerini yansıtan tablo ve maketlerde ilgi çeken diğer güzelliğinden birisi. Geç saate kalmadan girip gezebileceğiniz, alışveriş yapabileceğiniz çarşıda girip bir şey almadan çıkmak neredeyse imkansız. Bir birinden güzel eşyalar ziyaretçilerin adeta ilgi odağı olmakta ve tarihin izlerini taşıyan yapının içinde resim çekinmek isteyenlerde oldukça fazla. Adına şarkı yapılan aynalı çarşının içinde sizde hatıra fotoğrafı çekinerek bir anı olarak saklayabilirsiniz.

7. Kabatepe Kumsalı

Kabatepe Kumsalı

Kabatepe Kumsalına giderek tertemiz deniz suyu içinde ferahlayabilir, eğlenmek için farklı alternatifler bulabilirsiniz. Çanakkale'nin yaz sıcaklarında sık ziyaret edilen yerlerinden birisi olan kumsaldaki yumuşak kumda yatıp vücudunu'da dinlendiren bir güzelliği bulunmakta.  Oturmak isteyenler için ahşap bankların yanı sıra restoranlarda bulunmakta. Gitmek için en güzel kumsal nerede diye soranların pişman olmayacağı bu güzel yere aracınızı 2 dakika mesafede bırakarak rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Kafa dinlemek ve sıcak havalarda buz gibi suda rahat bir nefes almak isteyenlerin en sık ziyaret ettiği kumsalın saymakla bitmeyen güzelliği bulunmakta. Giderek yerinde keşfetmeniz daha doğru olacağı kanaatindeyiz.

8. Askeri Deniz Müzesi

Askeri Deniz Müzesi

Çanakkale'nin gelenlerinin mutlaka uğradığı yerlerden birisi olan deniz müzesinde askerler tarafından çok güzel sunumlar yapılmaktadır.  Tarihi silahları ve şehitlerden kalan hatıra ve anıları gözle görmek mümkün oluyor. Her karesinde tarih kokan Çanakkale'nin bu güzel Askeri deniz müzesine'de yarım saat ayırarak görme fırsatına sahip olabilirsiniz.  Eğer gezmek için değilde iş için bile Çanakkale'de bulunuyor iseniz mutlaka uğramadan geri dönmemenizi öneririz.

9. Çanakkale Arkeoloji Müzesi

Çanakkale Arkeoloji Müzesi

Tarihe bir açıdan'da buradan bakabileceğiniz, eskide yaşanan ve olan tarih dolu anılarını görebileceğiniz müzelerden birisi. İçerisinde görmek istediğiniz her şey olmasa'da sizleri tatmin edecek kadar güzel eserler bulunmakta. Görmek için zamanı olan ve gezmek için gidenler için gittiklerinde pişman olmayacakları bir müzeden birisi'de Arkeoloji Müzesidir.

10. Akbaş Şehitliği

Akbaş Şehitliği

Her yoldan rahatlıklı ulaşabileceğiniz şehitliğin içerisinde kendinizi huzurlu hissedeceksiniz. Şehitlerimiz anısına yapılan bu yeri aracınız ile durarak ziyaret etmek istediğinizde anında ulaşabilmektesiniz. Aynı zamanda ister Tekirdağ üzerinden, ister feribot ile Çanakkale'nin içinden geçerek en fazla 10 dakika içerisinde ulaşım sağlayabileceğiniz şehitliği gördüğünüz anda ayrılmak istemeyeceksiniz. Gelibolu'dan Eceabat'a doğru giderken hemen yol kenarında bulunan bu şehitliği aynı zamanda haritalar aracılığı ile'de kolay bir şekilde bulabilirsiniz.