Babaya Yarım Gün İznin Şartı

Annelere yarım gün iş izni hakkı verildiği gibi aynı hak babalara'da verildi. Babalarda okul çağında olan çocuklarının sıkıntılarını gidermek için okul çağına gelmiş çocukları için istediği zaman yarım gün çalışabilecek.

Doğum yapan ve çalışan annelere şartsız yarım gün çalışma izni verilirken. Aynı haktan babalarda faydalanacak tabi ki bu uygulamadan yararlanacak babalar için bazı şartlar verilmektedir. Bu şartlardan biri ise  çocuğu en az yaşında olup okula gitme çağına gelmiş ve okula gitmesi gerekecektir. Çocuğu okula giden babalar tıpkı çalışan eşleri gibi yarı gün iş izni olmasının ardından istekleri gibi yarım gün çalışabileceklerdir. 

Çocuk sahibi olanların hayatını kolaylaştıran düzenlenmelerin ardından hem işçi hemde memur kadınlar yarım gün çalışabilecekler. İşçi anne ve babaya izin hakkı çalışan kadın doğum yaptıktan sonra 4 ay doğum izni verilmiştir. Çalışan ve çocuğu olan anne izin sürelerinden faydalanırken evlat edinen işçi kadınlarda bu haktan faydalanabileceklerini ortaya koydu. Bayanlar bu konudan faydalanırken erkeklerde artık yerim gün izni ile istedikleri zaman bu haktan yararlanabilecekler.