Elektriğe 2040'a kadar 19 trilyon dolar yatırım yapılacak

2040'a kadar 19 trilyon dolar civarında bir rakamın yenilebilir enerjiye yatırım yapılması hakkında merak edilen konuların cevapları burada.

Enerji  insanlığın en önemli ihtiyacı elektriğin bulunuşundan bugüne kadar hiç eksilmeyen ve sürekli artan bir talep. Bu talebe cevap vermek ise oldukça güç. Bugüne kadar dünya üzerinde korkunç yatırımlar yapılmasına rağmen, artan dünya nüfusu sürekli enerjiye ihtiyaç duyuyor. İEA (Uluslar arası Enerji Ajansı)'nın 2016 yılı dünya enerji görünümü isimli raporundan edinilen bilgilere göre; 2040 yılına kadar çeşitli enerji üretimlerinden, 7184  gigawat tutarında bir potansiyelin daha ekleneceği bildirildi. Sevindirici olan bu enerji arzının%57'sinin yenilebilir enerji kaynakları olması.

Yenilenebilir Enerji Nedir ?

Bilindiği gibi dünyada elektrik enerjisinin önemli bir bölümünü hidro elektirik santralleri karşılıyor. Bu yöntemin dünya üzerinde dolaşması gereken suyu engellemesi ve başka zararlı etkileri  bilimsel olarak biliniyor. Bir başka enerji kaynağı da nükleer santrallerdir. Oldukça riskli bir enerji kaynağı olmasına rağmen hidro elektrik santrallerine göre daha uygun maliyetle yapılıyor olması, tercih edilmesindeki en büyük neden. İşte bu olumsuzlukları göz önüne alan insanlık başta rüzgar enerjisi olmak üzere Güneş enerjisi gibi çevreye zararı olmayan yenilenelir enerji  üretimlerine yönelmiş durumda.

elektrik 2040 trilyon yatırım dolar enerji