İngiltere'den Şok yaratacak Hamle !

İngiliz donanmasına ait bir savaş gemisi bu gün itibari ile İstanbul Boğazından Karadeniz'e açıldı. Soğuk savaş sonrası bir ilk olan bu adım için İngiltere Kraliyeti açıklama yapmadı.

İngiliz savaş gemisi HMS Daring, İstanbul boğazından geçerek Karadeniz'e doğru ilerledi. Kraliyet donanması bu gelişme ile ilgili hiç bir açıklamada bulunmadı.  İngiliz basınında ocak aylarında yer alan haberlerde bu gün gerçekleşen olayın bahsedildiği hatırlandı. 

İngiltere Başbakan'ı Theresa May, savaş gemisi göndereceğiz şeklinde açıklamalarda bulunmuştu.  Soğuk savaş döneminden sonra bir ilk olarak tarihe geçen bu adımın yanı sıra basında bu konu "HMS Putin'i kovalıyor" açıklamalarına neden oldu.  Ukrayna'ya doğru ilerleyen savaş gemisinin orada bulunan gizli Nato tatbikatına katılacağı yönde bilgiler yer alıyor. 

              İngiltere Kraliyet Donanması

Geçen aylarda İngiltere bir açıklama yaparak Rusya sınırına  asker göndereceği, orada tatbikatlar yapacağı açıklamalarında bulunmuştu.  Nato'ya ait binlerce asker ve onlarca ülkeden katılımcı ile gerçekleşen tatbikatlar her geçen gün artıyor.  Putin'in devamlı karşı çıktığı ve sınırında askeri tatbikatlar yapılmasından memnun olmadığının ise altı ayriyeten çiziliyor. Soğuk savaş sonrası iplerin kopmak üzere olduğu, 3. dünya savaşının her an çıkacağı haberler ise yakınlarda dünyayı zorlu bir süreç bekliyor yanıtlarını veriyor.  İplerin devamlı gerildiği ve Nato ile Diğer devletlerin beraberliğinde uzlaşmaya varılan anlaşmalar gereği olası bir savaş olma ihtimali ortadan kalkıyor gibi görünüyor. 

İngiltere Rusya Nato Ukrayna Kraliyet