Kaç Yaşında Emekli Olurum ? Ne Kadar Maaş Alırım ?

Emekli olmak için gün sayanlara özel açıklamamızda kaç yaşında emekli olacakları ve ne kadar maaş alacakları ile ilgili bilgiler sunduğumuz haberimizi incelemelerini öneririz.

Emeklilik ile ilgili Sorular

Emekli olmak için gün sayanlara özek bilgiler sunmak adına yararlı bilgiler paylaşmak istedik. Her geçen gün emeklilik yaşı ile ilgili sorular akıllara takılmıyor değil. SSK’lı ve Bağkurlu olarak çalışan tüm kişilerin akıllarına takılan bu soruya açıklık getirmek istedik. Emeklilik yaşını merak edenler içinde belirteceğimiz açıklama sayesinde herkes kafasında yer alan sorulara bir yanıt bulabilecektir.  Peki Emeklilik Nedir? Yıllarca çalışarak emek veriyor ve yaşımızın belli bir seviyeye gelmesi sonucunda mecburi istirahat gerekiyor. Bunun için belli bir süre çalışarak artık kenarı çekilen emekçilerin rahatladığı ve artık yılların yorgunluğunu atmak için fırsat bulduğu bir anda diyebiliriz. Senelerin zorlukları ile mücadele ederek çalışma süresini dolduran her kesim emekli olmaya hak kazanmaktadır. Her ay maaşı bankaya yatar ve giderek hak ettiği emekli maaşını çekerek birazda olsa yılların verdiği yorgunluğu unutmaya çalışır insan.  Devletimizin sunduğu bu hizmetten yararlanabilmek için belirlenen yaş ve çalışma süresini tamamlamış olmak gerekiyor, yüksek maaş almak için ise SSK primlerinin yüksek yatmış olması gerekiyor.

Ne Zaman Emekli Olurum ?

Her geçen gün yeni yasa ile birlikte emeklilik yaşı değişiklik gösterebilmektedir. Şu anki tarihten bahsetmek gerekir ise emekli olmaya hak kazanacak bir bay veya bayanın 7200 günlük çalışma gününü doldurmuş olması gerekmektedir. Önceki yıllarda bu sürenin daha uzun olduğu ve gün geçtikçe gelişen sistemin faydası ile daha öne alınmıştır. 65 yaşını dolduran çalışanların prim günü doldurduğu anda emekli olmaya hak kazandığını’da ayrıca belirtelim.

Yukarıda belirttiğimiz sürede değişiklikler olabilmekte ve çalışanın iş zorluğu ve sektör değişikliğine göre farklılık göstermektedir. Her geçen gün emekli olmak için bekleyen yüz binlerce kişinin yeni yasa tasarısını takip ettiği, bir yasa çıkması durumunda yaştan yada eksik olan priminden dolayı emekli olabilme umudu’da bekleyenlerin bir başka ilgi odağı haline gelmiştir. Bir çok kişi son çıkan yasa ile emeklilik yaşının 65 olmasından dolayı primini doldurmuş ama yaştan dolayı ne zaman emekli olurum sorularına yanıt aramaya başlamıştır. Bu düzenleme ile ilgili yeni bir gelişme olması umudu ile bekleyen emekli adaylarına yakınlarda yeni bir yasa çıkacağı ile ilgili haberler yine meclisten gelecektir.

Emeklilik Maaşı Hesaplama

Her emekli adayının maaşı değişiklik göstermektedir. Bağlı bulunduğu sigorta durumuna göre emekli maaşı artışta gösterebilir, düşüşte gösterebilir. Maaşını arttıracak bir diğer yöntem ise yatırılan primin yüksek olmasından kaynaklı olarak görülmektedir. 4/A’ya bağlı olan SSK’lılar ne zaman emekli olabileceklerini SSK‘nın kendi adresinden sorgulayabilme imkanına sahip olmaktadır. Diledikleri zaman giriş yaparak sorgulama penceresine bilgilerini girebilir, ne kadar primlerinin yattığı ve ne zaman emekli olabilecekleri hakkında detaylı bilgiye sahip olabilirler.

BAĞ-KUR‘lu olan kişiler ise 4 / B’ye tabi oldukları için sorgulamalarını E-devlet kapısı üzerinden kolaylıkla yapabilirler. Sorgulama yapabilmek için PTT ‘den aldığınız E-Devlet şifreniz ile direk giriş yapabilir, ne zaman emekli olabileceğiniz hakkında tüm detaylara kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bir diğer statüde bulunan emekli adayları ise SGK yani 4/C ‘ye tabi olanlar’da kurumun resmi web sitesi üzerinden tüm detaylı bilgilere ulaşabilme imkanına sahip olmaktadır.

Ne kadar maaş alacağınız hakkında detaylı bilgiye ulaşmak için yapmanız gereken kurumun resmi sitesine girdikten sonra bilgilerinizi doğru bir şekilde girmek ve çalıştığınız meslek grubunu ve diğer alanları eksiksiz ve hatasız olarak doldurarak emekli maaşı hesaplama sisteminden yararlanabilirsiniz. Bilgilerinizi doğru bir şekilde girdikten sonra ne kadar maaş alabileceğinizi öğrenmiş olur, aklınızda takılan tüm soruların cevabını kolaylıkla bulmuş olursunuz.

Nasıl Malulen Emekli Olunur ?

Malulen emekli olmak için çalışma anınızda bir rahatsızlık geçirmeniz ve kuruma başvurarak meslekte kazanma gücünün en az % 60 ını kaybettiğini belgeleyenler malulen emekli olmaya hak kazanırlar. Çalışmaya raporlar ile belgelenerek imkanı olmadığı anlaşılan her çalışan emekli olmaya hak kazanacaktır. Her hangi bir devlet hastanesinde kişi için verilen %60 iş göremezlik raporu sonucunda kişinin emekliliği bağlanır ve malulen emeklilik maaşını düzenli olarak almaya başlar. Bunun içinde aranan bazı koşullar bulunduğunu belirtmek istiyor, kişinin en az on yıl sigortalı olarak yani 1800 gün çalışmış olma şartı bulunmaktadır. Maluliyet durumunu işten çıktıktan sonra resmi kuruma bildirerek istekte bulunması gerekmektedir. Malul aylığı almak için daha fazla bilgi ve ayrıntıya kurumun kendi web sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz.

Kaynak Kredibulten.com

Emeklilik SSK SGK Bağ-Kur