Mevsim Hastalıkları Ve Korunma Yolları

Ülkemiz coğrafi özellikleri dolayısıyla dört mevsimin yaşandığı bir ülkedir. Özellikle bahar aylarında yaşanan ani sıcaklık ve nem değişimleri bedensel ve ruhsal bazı hastalıklara davetiye çıkarmaktadır. Bu hastalıkları mevsim hastalıkları olarak bir başlık altında toplamak mümkündür.

En çok Görülen Mevsim Hastalıkları Nelerdir?

 Ani sıcaklık değişimlerine bağlı olarak mevsim hastalıkları içerisinde solunum sistemi hastalıklarına çokça rastlanmaktadır. Bunun en önemli nedenlerinden biri de kış aylarında da güneş özlemi duyulduğundan ilkbaharda havalar biraz ısınır ısınmaz hemen ince kıyafetler giyimine eğilimin artması yine aynı şekilde sonbaharda artan soğuk havalara rağmen mevsime uygun giyinilmemesidir. Ayrıca mevsim değişiklikleri psikolojik açıdan da önemli değişikliklere yol açmaktadır. En çok görülen mevsim hastalıkları aşağıdaki gibi sıralanabilir. 

  Nezle 

 Mevsim değişikliklerinde en sık karşılaşılan hastalıklardan birisidir. Hafif ateş Bitkinlik, burun tıkanıklığı, burun akıntısı, baş ağrısı ve kuru öksürük ile karakterizedir. Hafif bir şekilde atlatılabileceği gibi ilerleyip grip enfeksiyonuna da dönüşebilmektedir.

 Bademcik iltihapları-farenjit 

 Ateş, boğaz ağrısı ve yutma güçlüğüyle baş gösterir. 

 Grip 

 Yüksek ateş, öksürük, bitkinlik ve eklem ağrıları ile karakterizedir. Bulaşıcı bir hastalıktır. 

 Sinüzit 

Genellikle viral ve alerjik rinitlerin arkasından oluşabileceği gibi sinusların anatomik bozuklukları(geniz eti, septum deviasyonu) kaynaklı da tekrarlanabilmektedir. Burun tıkanıklığı, geniz akıntısı, burun akıntısı ve baş ağrısıyla karakterizedir.

Orta Kulak İltihabı 

 Özellikle çocuklarda fazlasıyla görülmekle beraber üst solunum yolu hastalıklarının ilerlemesiyle oluşabilmektedir. Kulak ağrısı, işitme azlığı, hafif ateş ve huzursuzlukla başlayıp ilerlemesi ile iltihaplı ve kanlı kulak akıntısına dönüşen ciddi bir tabloya neden olabilmektedir.

 Akut Bronşit 

 Solunum yollarının enfekte olmasıyla karakterize bir hastalıktır. Başlangıçta hafif ateş ve üşüme ile başlayıp daha sonra kuru öksürük ve balgam çıkartmayla sonuçlanabilir. 

 Kronik Bronşit  

 Mevsim değişikliklerinde meydana gelen nem ısı dengesizlikleri bu hastalıkları tetiklemektedir. 

  Alerji 

 Alerjilerin nedenini çiçek polenleri ve tozlar oluşturmaktadır. Bu etkenler alerji yatkınlığı olan kişilerde kızarıklık, kaşıntı, öksürük gibi belirtiler ortaya çıkarmaktadır. 

  Astım 

 Kronik astım hastalığı olanlarda mevsim değişiklikleri tetikleyici etki gösterebilmektedir. 

Depresyon

Bilimsel araştırmalara göre, güneş ışığının hormonal değişim yarattığı tespit edilmiştir. Güneş ışığının azalmasına bağlı olarak mutluluk hormonu olarak bilinen Serotonin azalırken uyku hormonu olarak bilinen Melatonin artmakta bu durumda özellikle soğuk kış günlerinde hissedilen fizyolojik yorgunlukların esasını oluşturmaktadır. Baharda doğanın uyanışı yine insanlar üzerinde farklı etkiler yaratabilmektedir. Bu durum bazı insanların psikolojisinde canlılık, yenilenme gibi olumlu yönde olurken bazı insanlarda da aksine halsizlik, konsantrasyon bozukluğu, sinirlilik ve uyku bozukluğu gibi sorunlara neden olabilmektedir.

 Mide Ülserleri 

 Nedeni açıklanamamakla beraber ilkbahar ve sonbahar aylarında mide ve on iki parmak bağırsağı ülserlerinde artış olduğu kaydedilmiştir. 

 Mevsim Hastalıklarından Korunma Yolları Nelerdir? 

  Mevsim hastalıkları oluşmasında en önemli faktörlerden biri bağışıklık sisteminin güçsüz olmasıdır. Bu yüzden bağışıklık sistemi güçlendirmeye yönelik korunma yöntemleri uygulanmalıdır. Bunun için düzenli spor yapılmalı, beslenmeye özen gösterilerek vücut için gerekli vitamin ve mineraller karşılanmaya çalışılmalıdır. Bol su tüketilmeli, alkol ve sigara kullanımından sakınılmalıdır. Uyku düzenine dikkat edilmelidir. 

 Kış aylarına girerken yapılacak olan grip aşısı solunum yolu hastalıklarına karşı bağışıklık oluşmasını sağlayacaktır. Tozlu, kalabalık, polenli ortamlardan uzak durulmalıdır. Herhangi bir hastalık belirtisi görüldüğünde hemen doktora başvurulmalı ve tedavi geciktirilmeden yapılmalıdır. Basit gibi görünen solunum yolu rahatsızlıkları tedavi edilmediğinde ciddi sonuçlar ve komplikasyonlar oluşturacağı unutulmamalıdır.  

Daha fazla bilgi için https://www.hastalikvesaglik.net/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

hastalık mevsim hastalıktan korunma