Yeni Yıldan İtibaren Tüm İllerde Çipli Kimlik Başvuruları Alınacak

Tüm herkesin merak ettiği konulardan birisi olan kimlik kartı ile ilgili çok önemli bir gelişme haberini sizler ile paylaşıyoruz.

Evet oldukça uzun bir zamandır beklenen çipli kimlik kartlarına adım adım yaklaşıyoruz. 2017 Ocak ayından itibaren artık yeni kimlik kartları için başvuru alınmaya başlıyor. İçişleri Bakanlığı’na bağlı Nüfus ve Vatandaşlık Genel Müdürlüğün'den edinilen bilgiye göre; çipli kimlik kartları için zaten pilot olarak seçilen on ilde Ekim ayı içerisinde başvurular alınmaya başlamıştı. Yeni yılla birlikte bütün illerde başvurular kabul edilecek ve üç yıl içinde tamamlanmaya çalışılacak.

Nasıl Bir Yenilik Getiriyor ?

Birçok yeniliği birlikte getiriyor. Bunlardan en önemlisi; çeşitli dolandırıcılık suçlarında vatandaşı korumaya yönelik bir güvenlik tedbiri. Bunun dışında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına vize muafiyeti tanıyan ülkelere girişlerde pasaport yerine seyahat belgesi niteliğinde kullanılabiliyor. Bir başka kullanım alanı, internet imkanı olan her yerde elektronik imza yerine geçecek olması, kurumlardaki işleyişi arttıracak. Birçok avantajı birlikte getirecek çipli kimlik kartları için gerekli yasal düzenleme  2016 yılının başında yapılmıştı. Bekleyip görelim.

kimlik kart yeni